يکشنبه, 17 فروردين 1399
  • ساعت : ۱۰:۳۴:۵۴
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۱۲/۲۰ 
  • کد خبر : ۱۹۰۹۹۴
در گفت و گو با حمید رضا عطاریان کارشناس گردشگری
بررسی راهكار های توسعه صنعت گردشگری
صنعت گردشگری نوعی سرمایه گذاری غیر‌مستقیم خارجی در داخل کشور است و اثرهای انبساطی آن در کلیه بخش های اقتصادی، اثرهای توسعه‌ای دارد. به همین دلیل بدون تردید برنامه ریزی عامل مهمی‌ برای دستیابی به موفقیت در بخش گردشگری است که مجریان را بر آن می‌دارد تا بر اساس محدودیت زمانی‌، خود را به نقطه عطف دیدگاه سیاست‌گذاران نزدیک کنند. نقش گردشگری در توسعه استان خراسان جنوبی بی بدیل و دارای اثرات مثبت در کسب و کار می باشد. برنامه ریزی صحیح در توسعه این صنعت نقش زیادی در رشد اقتصادی استان خواهد داشت.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی، حمیدرضا عطاریان کارشناس گردشگری استان بیان کرد: قرار گرفتن استان در کمربند استانهای کویری و با آب و هوای خشک و همچنین کریدور محور جنوب و مرکز کشور به سمت مشهد مقدس بر قابلیت های سرمایه گذاری در صنعت گردشگری استان افزوده است. کویرهای بی نظیر، جاذبه تاريخي و گردشگري مانند آبگرم معدني فردوس، ارگ كلاه فرنگي بيرجند، مسجد تاريخي قاين، مساجد و آب انبارهاي سرايان، بافت تاریخی بشرویه، بافت تاریخی بیرجند، باغ گلشن، موزها و بناهاي تاريخي و ... از قابلیت های گردشگری استان محسوب می گردد. تاکنون مجموعه جهانی باغ و عمارت اکبریه بیرجند، قنات جهانی بلده فردوس، بیابان لوت  و روستای توبافی خراشاد در فهرست یونسکو ثبت شده است.

مهمترین فرصتهای سرمایه گذاری در بخش گردشگری استان خراسان جنوبی شامل 10 منطقه  نمونه گردشگري  و 13 روستای هدف گردشگری، سرمایه گذاری در اردوگاه های کویرنوردی، ساماندهی چشمه های آبدرمانی، بهره برداری از رباط ها، کاروانسراها و باغ های تاریخی می باشد. در حال حاضر جهت سرمایه گذاری مشوق هایی از جمله معافیت 100 درصدی مالیات، معافیت 100 درصدی مالیات بر ارزش افزوده به جز هتل های 4 و 5 ستاره، تخفیفات تغییر کاربری اراضی و تخفیفات مربوط به تعرفه های انرژی به متقاضیان سرمایه گذاری در این بخش ارائه می شود.

در ماده 100 قانون برنامه ششم توسعه در راستای توسعه سرمایه گذاری در صنعت گردشگری استان، ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز مناطق گردشگری استان از قبیل راه‌، خدمات رفاهی و اقامتی، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری، واگذاری تسهیلات ارزان‌قیمت و سایر اقدامات حمایتی در قالب بودجه سنواتی مورد توجه قرار گرفته است. در این خصوص اقدامات موثری از جمله توسعه زیرساخت ها در شهرستان های طبس، بشرویه و فردوس، تامین زیرساختهای مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی، افزایش ظرفیت واحدهای اقامتی از جمله هتلها، واحدهای بوم گردی و رستوران های سنتی استان صورت گرفته است.

جهت رونق و توسعه گردشگری در استان می طلبد راهکارهایی چون تامین و تجهیز زیرساخت های حمل و نقل در استان به ویژه حمل و نقل ریلی و هوایی، اعطای منابع مالی از محل کمک های فنی و اعتباری به طرح های گردشگری استان، توسعه زیرساخت‌های خدمات الکترونیکی در مناطق نمونه و روستاهای هدف گردشگری استان، تقویت دفاتر جذب گردشگر استان برای بازاریابی و معرفی استان در مجامع بین المللی و نمایشگاه های جهانی گردشگری، فرهنگ سازی جهت توسعه بوم گردی و توسعه مناطق گردشگري کوير، توسعه و تجهیز کارگاه ها و شرکتهای تعاونی فرش دستباف روستایی و شهری و نیز صنایع و خدمات جانبی فرش مد نظر برنامه ریزان قرار گیرد.

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.6.3.0
    V5.6.3.0